Realitní trh v 5 minutách Q1/2024

Sdílet

Nový díl našeho videopřehledu popisuje trhy komerčních nemovitostí ve střední Evropě v letech 2023 a 2024 na základě naší nedávné studie CEE Investment Market Outlook 2024.

Toto jsou nejdůležitější body:

  • Pokles objemu investic: Objem investic v regionu se v roce 2023 snížil o 55 % a dosáhl nejnižší úrovně za posledních 10 let, a to v důsledku slabé ekonomické výkonnosti a nízké důvěry investorů. Největší pokles o 68 % zaznamenalo Polsko, zatímco Česká republika byla nejodolnější s poklesem o 25 %.
  • Změna struktury trhu: Struktura trhu se v roce 2023 výrazně změnila, podíl zemí a sektorů byl vyváženější, podíl místních a alternativních investorů vyšší a došlo k posunu v oblasti prime yields napříč typy nemovitostí.
  • Pozitivní výhled na rok 2024: Náš pozitivní výhled na rok 2024 vychází z očekávaného oživení růstu HDP, inflace, spotřebitelské poptávky, vývozu a úrokových sazeb v regionu, což povede k postupnému zvyšování investiční aktivity. Očekává se, že region bude těžit z fondů EU, přílivu soukromého kapitálu, trendů re-shoringu a nižších úrokových sazeb a objem investic by mohl v příštích několika letech ve střední Evropě růst o 10 až 15 % ročně.

Podívejte se na komentovaný videopřehled situace na trhu: