Forum Liberec: Modernizace v plném proudu

Sdílet

Liberecké nákupní centrum Forum Liberec v letošním roce oslaví desáté narozeniny. Realitní investiční společnost NEPI Rockcastle, která retailový komplex vlastní, se rozhodla, že toto centrum projde rozsáhlou modernizací, aby si i nadále udrželo svou pozici předního nákupního střediska v centru severočeské metropole. Cushman & Wakefield je partnerem, který zajišťuje správu centra, konzultoval koncept modernizace a zajišťuje releasing centra.

S průběhem celého procesu, který se nachází zhruba v polovině, vás seznámí Rostislav Veselý a Peter Hakun z Cushman & Wakefield, kteří mají na starosti releasing centra.

Můžete nám Forum Liberec představit?

Rostislav Veselý: Jedná se nákupní centrum o celkové ploše téměř 44 000 m2, které se nachází v centru města Liberce. Lokalita je dopravně skvěle dostupná. Kromě frekventované pěší zóny je hned vedle Fora Liberec autobusové nádraží, několik zastávek městské hromadné dopravy a součástí našeho komplexu je i velký parkovací dům pro ty, kteří si potřebují v centru cokoliv vyřídit osobním vozem. Forem Liberec ročně projde cca 12,6 mil návštěvníků.

Forum Liberec

Jaký je ve Foru Liberec tenant mix?

Peter Hakun: V současné době Forum Liberec prochází výraznými změnami. Nákupní centrum bylo otevřeno na přelomu let 2009/2010 a skladba nájemců odpovídala tehdejšímu standardu v následující podobě. Kotevním nájemcem byl potravinářský řetězec Tesco, kterého doplňovali maloobchodníci s módou, drobné služby a kino. Impulsem pro úpravu tenant mixu a celé modernizace byl down-sizing Tesca.

Čeho se změny týkají?

Peter Hakun: Posílili jsme F&B segment. Ve Foru Liberec sice food court byl, ale nabídku bylo třeba osvěžit. Přivedli jsme nové gastronomické brandy. K tahounům současné zákaznické návštěvnosti patří: McDonald’sPizza HutBurger King a obzvlášť pyšní jsme na první liberecký Starbucks, který otevřel právě ve Foru. Všechny tyto značky jsou nad očekávání úspěšné. Kromě zmíněných firem je v novém foodcourtu zastoupená také česká, mexická, čínská a vietnamská kuchyně. V letošním roce by zde měly otevřít ještě dvě další restaurace.

Forum Liberec Starbucks

A co další nájemci?

Peter Hakun: V rámci úprav prodejních ploch jsme byli schopní nabídnout zajímavé prostory i pro další nájemce z oblasti módy (např. nově otevřela prodejna Terranova, rozšiřovat se bude New Yorker a s několika dalšími finalizujeme nájemní smlouvy). Co se týče zábavy, ke kinu přibyl saunový svět Saunia, která právě v libereckém Foru otevřel svou první mimopražskou pobočku. Zároveň je třeba říct, že probíhající změny inspirovaly mnohé nájemce k tomu, že si nechali udělat nový fit-out svých retailových jednotek. Jako příklad bych zmínil DM DrogeriiLindexRockpoint a Alpine Pro.

V čem spočívá modernizace nákupního centra?

Rostislav Veselý: Cílem byla celková proměna Fora Liberec. Chtěli jsme přivést nové impulsy a využít současné trendy k tomu, abychom zákazníkům usnadnili a zpříjemnili pobyt v této budově. Změny šly několika směry:

 • Vstupní atrium jsme posunuli více do interiéru centra, aby bylo světlejší a prostornější
 • Doplnili jsme nové eskalátory, které zlepšují pohyb zákazníků po centru
 • V pasážích centra byla vyměněná podlaha
 • V celé budově bylo vyměněno osvětlení za úsporné a moderní
 • V rámci pasáže jsme vytvořili klidové zóny s odpočinkovým mobiliářem

A kdy bude hotovo?

Rostislav Veselý: V současné době jsme zhruba za polovinou celé modernizace, dokončeno by mělo být v druhé polovině roku 2020. Změny probíhají za plného provozu, což je náročnější, než kdyby obchodní centrum úplně zavřelo. Děkujeme všem nájemcům a návštěvníkům centra za pochopení, trpělivost se určitě vyplatí a výsledek bude stát za to.

Forum Liberec – Fakta a čísla:

 • Umístění: Liberec, Severní Čechy, Česká Republika
 • Velikost: 44,000 m²
 • Otevření: 2009/2010
 • Modernizace: 2019/2020
 • Majitel: NEPI Rockcastle
 • Pronájem, správa nemovitostí a projektový management: Cushman & Wakefield