Realitní trh v 5 minutách

Sdílet
Přinášíme vám další díl videopořadu, v němž se dozvíte, jak se vyvíjí trh komerčních nemovitostí, tentokrát v kontextu regionu střední a východní Evropy.
Dění na kancelářském, maloobchodním, logistickém, investičním a hotelovém trhu pro vás sledujeme již 30 let – od roku 1993, kdy Cushman & Wakefield v České republice poskytuje špičkové realitněporadenské služby.
V novém videu vám přiblížíme aktuální situaci:
  • Podle červencových odhadů Moody’s Analytics se u všech zemí střední Evropy s výjimkou Maďarska v roce 2023 předpokládá mírný růst HDP a obnovení stabilního ekonomického růstu v následujících letech.
  • Na kancelářském trhu nejen v Praze pokračuje strukturální změna celého sektoru, protože většina společností přijala nějakou formu hybridního pracovního modelu. Na změny v poptávce nájemců reagují také developeři, kteří jsou zdrženlivější s další výstavbou, což je dobře vidět na klesajícím objemu kanceláří ve výstavbě. Trhy se tak udržují v určité rovnováze.
  • Logistické a průmyslové parky se těší mnohem většímu optimismu. A není divu: v prvním pololetí letošního roku si tyto trhy udržely zdravou míru neobsazenosti ve všech středoevropských zemích, a to navzdory velmi silné nové nabídce. Úspěch, který logistika v našem regionu v posledních letech zaznamenala, lze přičíst faktorům, jako je rychlý rozvoj e-commerce.
  • Tradiční maloobchod stále hraje důležitou roli. Přes všechny výzvy a rizika si kvalitní maloobchodní projekty různých formátů v tomto regionu udržují silný výkon, k čemuž přispívá i fakt, že maloobchodní tržby překračují úrovně před pandemií.
  • Podle našeho nedávného průzkumu jsou Praha a Budapešť dvě nejatraktivnější města střední Evropy pro hotelové oparátory. Praha se v minulých letech potýkala s omezeným nárůstem nabídky hotelů a podprůměrný je tady také podíl luxusních hotelů. Nyní však dochází ke změnám, které jsou motivovány postupným návratem turistů ze vzdálenějších zemí, takže očekáváme zlepšení výsledků v celém sektoru.
  • Přes všechny pozitivní trendy v klíčových ukazatelích na trzích komerčních realit stále přetrvává velmi nízká investiční aktivita. Několik významných transakcí však přece jen proběhlo, zejména v maloobchodě. S postupem času a odvahou hlavně lokálních investorů očekáváme ve druhé polovině letošního roku oživení.