Galerie Butovice: kompletní proměna nákupního centra

Sdílet

Nákupní centrum Galerie Butovice v pražských Jinonicích nyní zažívá skvělé časy. Od zásadní rekonstrukce a rozšíření centra v březnu 2018, která přinesla také úpravu skladby nájemců a mnohem pestřejší nabídku tamějšího food courtu, se trvale zvedá jeho návštěvnost. Změny, které jsme pro tehdejší vlastníky Cromwell Property Group a York Capital Management zajišťovali v týmu Retail Property Services a Retail Shopping Centre Releasing, korunoval v říjnu 2019 úspěšný prodej českému otevřenému realitnímu fondu Investika. Galerie Butovice ušla v posledních čtyřech letech pořádný kus cesty, během níž se změnilo 85 % prodejních ploch a v centru otevřelo 40 nových nájemců. Celková výkonnost centra se výrazně zvýšila a jeho růstový potenciál stále není vyčerpán.

2015: začátek retailové terapie #CW          

Nákupní centrum jsme spolu s týmem Martina Šimka z #CW Retail Property Services přebírali na jaře roku 2015 a naším úkolem bylo zajistit jednak operativní denní správu centra a jednak navrhnout koncepční změny, které by v předpokládané investičním horizontu našeho klienta 4 – 5 let zvýšily jeho celkovou hodnotu. Již z prvních analýz bylo patrné, že centrum má velký, ale ne zcela využitý potenciál. Bylo třeba posílit skladbu nájemců zejména v oblasti módy, rozšířit food-court, změnit komunikaci směrem k zákazníkům, zlepšit přístup do prvního patra a nabídnout atraktivní služby a/nebo zboží. Brzy jsme se s novými vlastníky centra (společnostmi Cromwell Property Group a York Capital Management) shodli na tom, že centrum by mělo projít zásadním remodellingem. Na základě informací od Davida Svobody a inspirace od něj a architektonického studia jsme připravili detailní plán změn, jejichž cílem bylo větší propojení nákupního centra s danou lokalitou a reflexe aktuálních retailových trendů. Vážím si toho, že celý tým (zástupci vlastníka, externí architekti a poradci) byl zajedno v tom, čeho chceme dosáhnout, a to nám dalo spoustu pozitivní energie do další realizační fáze, která následovala.

2017 – 2018: kompletní rekonstrukce     

Všechny naše úvahy vycházely z lokality, kde najdete jak rezidenční bydlení, tak jeden z největších kancelářských komplexů v Praze. Zpracovali jsme důkladný průzkum místního trhu a spádové oblasti, ze kterého nám vyšlo, že Galerie Butovice musí fungovat jako nákupní centrum pro tamější rezidenty a zároveň jako convenience centre pro rychlé nákupy zaměstnanců firem v kancelářských budovách v Nových Butovicích a podél ulice Radlická.

Revitalizace centra trvala více než rok a půl a zahrnovala řadu stavebních úprav, ke kterým patřily: rozšíření centra o KIKA dům nábytku, nová fasáda, kompletní revitalizace interiéru včetně foodcourtu, nový vstup, větší foyer a výměna a přidání eskalátorů, abychom posílili průchod lidí jednotlivými patry. Nákupní pasáž byla zásadně zrenovována a celkově prosvětlena, a tak jsme mohli dále pracovat s pronajímanými prostory.

Galerie Butovice

Proměna 85 % celkové pronajímatelné plochy + 40 nových nájemců

Nákupní centrum rozšířilo svou prodejní plochu z 36 000 m2 na dnešních 51 500 m2 a my jsme mohli začít paralelně rozšiřovat nabídku zboží a služeb hned několika směry. Zmiňme ty nejvýznamnější změny:

  • Nábytek. Velkou část nových prostor získal obchodní dům s nábytkem KiKa, do kterého jezdí zákazníci z celé levobřežní části české metropole.
  • Móda. Zásadně jsme posílili segment cenově dostupné módy a v Galerii Butovice dnes nově najdete značky jako New Yorker, Lindex, Pepco nebo TimeOut. Doplnily tak původní nájemce H&M, Takko, Orsay, CCC nebo Deichmann.
  • E-commerce. Novinkou bylo otevření prvního e-commerce outletu ZOOT.cz v nákupním centru. Jde o druhý e-commerce obchod v tomto centru, v roce 2017 právě zde otevřel svůj první kamenný obchod v nákupním centru Mall.cz.
  • Zábava. K fitness centru Jatomi (1 500 m2) a saunovému světu Saunia (900 m2) přibyde v příštím roce na ploše 2 500 m2 nový Dětský svět. Půjde o první pobočku krytého dětského parku v nákupním centru v Praze, a navíc v docházkové vzdálenosti od stanice metra B. Pro umístění dětského parku jsme využili uvolněný prostor po zmenšení a renovaci hypermarketu Albert.
  • Gastronomie. Pro návštěvnost Galerie Butovice bylo velmi důležité rozšíření food courtu, který dnes patří k nejpestřejším v Praze. V průběhu našeho působení v centru otevřely koncepty jako PizzaHut, Bageterie Boullevard, CostaCoffee, UGO salaterie, Bombay Express a řada dalších. Najdete zde nyní 16 restaurací a 3 kavárny, které v době oběda obslouží až 3 000 zákazníků.

2019: Růst hodnoty pokračuje

Všechny popsané změny vedly k významnému navýšení hodnoty nákupního centra a ve spolupráci s #CW Investment, který zastupoval Cromwell Property Group and York Capital Management, také k úspěšnému prodeji českému realitnímu fondu Investika. Rozvoj centra není zdaleka u konce a vše záleží na novém vlastníkovi. Určitě vidím prostor pro další rozšíření nabídky obchodů a služeb. Galerie Butovice má nyní své pevné místo na trhu a může nadále posilovat svou výkonnost.

Galerie Butovice